Pigmentové škvrny
-
Chloazma
Nelieči sa počas tehotenstva. I po skončení tehotenstva je vhodné počkať, kým sa normalizuje hladina hormónov, teda počkať do ukončenia dojčenia.
-
Melasma a lentigá:
Možné sú dva prístupy:
- ošetrenie, ktoré pigmentáciu odstraňuje: viacero druhov laserových prístrojov (fračný CO2, erbiový, alexandritový…)
Efekt ošetrenia býva rýchly a dobrý, keďže je pigment povrchový, hojenie býva problematické a koža je následne citlivá na slnečné žiarenie, čo vedie k častým recidívam. Ošetrenie je bolestivé a jeho cena je vzhľadom na dočasnosť efektu pomerne vysoká. Prípadné cievky nie sú ošetrením priaznivo ovplyvnené, práve naopak, skôr sa zhoršia. Peelingy sa v tejto indikácii používajú často, ich efekt je často mierny a potrebné je opakované ošetrenie. Hojenie pri slabom peelingu je dobré, pri snahe o hlbší a lepší účinok sa ale predlžuje (čím lepší efekt, tým dlhšie hojenie). Príliš agresívny peeling zhoršuje rozšírené cievky. IPL predstavuje elegantnú metódu riešenia pigmentov typu chloazmy a lentíg, vyznačuje sa výborným hojením, lebo nie je významne narušený povrch kože. Malá časť pacientov po ošetrení opuchne na 2- 3 dni, opuch sa ale ťažko predpovedá (kto puchne raz, puchne vždy). Cela ošetrenia je oproti laserom výrazne nižšia. Problémom ostáva pomerne slabý efekt, s potrebou opakovaného ošetrenia.
Vo vyššom veku sa začínajú na koži objavovať nežiaduce farebné zmeny na koži. Ide o škvrny ružovej alebo hnedej farby spôsobené zväčšnými cievnymi štruktúrami. Škvrny majú tendenciu zhoršovať sa pri podnetoch, ktoré rozširujú cievy, ako je alkohol, pikantné jedlá, horúce nápoje, sauna, prechod z chladu do tepla, a pod.
Hnedé zmeny, zjednodušene označované ako „pigmentácie“, často, ale nie vždy, spôsobuje nahromadenie kožného pigmentu – melanínu. Vznikajú ako prejav dlhodobého poškodenia kože žiarením UV. Najčastejšie ide o tzv. lentigá, malé, ploché škvrny, ktoré sa podobajú na pigmentové znamienka.
Pri užívaní hormonálnej terapie alebo počas tehotenstva môže u niektorých žien vznikať hormonálne podmienená pigmentácia, chloazma, ktorá sa však považuje za normálnu. Pokiaľ sa táto zmena objaví na tvári (melasma) môže obzlášť výrazne prekážať. Tieto zmeny nanešťastie často pretrvajú aj po skončení tehotenstva či užívaní hormonálnej antikoncepcie.
Hnedé škvrny nemusia vždy obsahovať melanín, môže ísť len o keratózu, teda zhrubnutie rohovinovej vrstvy kože, ktorá tak nadobudne hnedú farbu. Zmena je na ohmat trochu drsná. Typickým príkladom sú „pečeňové škvrny“, nazývaných podľa ich farby, a teda nie sú v žiadom prípade prejavom ochorenia pečene. Ide o nepríjemnú degeneratívnu poruchu, ktorá progreduje, škvrny rastú. V mladšom veku sa vyskytujú často na chrbtoch rúk, a na tvári už po tridsiatom roku života.
Odstránenie pigmentových škvŕn je pomerne jednoduché: K dispozícii je viacero možností a treba vybrať tú vhodnú pre daný charakter škvrny. Pri zákroku treba zohľadniť, že prejavy sú často rozsiahle, početné, recidivujú a pribúdajú. Príliš agresívny zákrok, ktorý má následky alebo sa zložito a dlho hojí nemá preto zmysel. Zákrok má byť šetrný a nesmie spôsobiť jazvy.
Zákroky:
Fotopeel predstavuje z hľadiska hojenia, účinnosti a ceny dobrý kompromis. Ošetrenie spočíva v IPL, po ktorom sa nanáša nízkokoncentrovaná trichlóroctová kyselina v niekoľkých vrstvách. Účinok metód je synergistický (znásobujú ho), hojenie je podobná ako pri IPL, len olupovanie je výraznejšie. Koža po ošetrení má hladší reliéf aj farbu, vyzerá mladšie. Kombinácia z kyselinou poskytuje navyše aj rejuvenizáciu kože- zmiznú aj drobné vrásky. Okrem tváre možno ošetriť aj chrbty rúk- efekt je podobne dobrý. Pacienti po ošetrení vidia zlepšenie a aj v prípade recidívy ošetrenie radi opätovne pre jeho jednoduchosť a efektívnosť absolvujú. 2. ošetrenie, ktorá zabraňuje recidíve: Dôležitá je fotoprotekcia. Vhodné je zvážiť ďalšie používanie hormonálnej antikoncepcie. Aj intrauterinné teliesko s obsahom gestagénu môže stav zhoršovať. Bežne dostupné lokálne prípravky účinkujú len čiastočne. Kvalitné ochranné UV-prípravky treba nanášať opakovane a minimálna chyba v ich používaní môže znamenať recidívu prejavov. Napriek všetkej snahe sa u cca 20% žien do 12 mesiacov recidíva vyskytne –to predstavuje ďalší dôvod, aby bolo prípadné ošetrenie šetrné a cenovo rozumné. -„pečeňové škvrny“ –ide väčšinou o seboroické veruky (nie infekčné, vírusové), na stanovenie presnej diagnózy je potrebné dermatoskopické posúdenie. Prejavmi na tele sa zaoberá časť „seboroické veruky“-tie nemajú charakter pečeňových škvŕn a vyzerajú skôr ako bradavice. Pri pečeňových škvrnách platí, že ploché, drobné prejavy na tvári chrbtoch rúk možno účinne a šetrne odstrániť fotopeelom, v prípade hrubších a väčších prejavov možno použiť koncentrovanú trichlóroctovú kyselinu, niektorý ablačný laser (ja používam CO2 laser) alebo niektorú chirurgickú metódu. Obyčajne bývajú odstránené bez stopy. Po väčších prejavoch ostáva mierne začervenanie, ktoré môže trvať týždne až mesiace a vyžaduje UV-ochranu (stačí krém, netreba prelepovať). Na okrajoch začerenania sa niekedy objavia zvyšky veruky a potrebná je dorábka -u nás sa stav obvykle rieši ako reklamácia a zákrok sa realizuje za cenu kontroly. Niekedy sa na trupe vyskytujú stovky prejavov – aj v takomto prípade je možné účinné, šetrné a jednoduché ošetrenie.