Skleroterapia kŕčových žíl
- Svrbenie. Je časté a prechodné.
- Dočasná hyperpigmentácia (zafarbenie). Takmer u všetkých pacientov vznikajú po ošetrení modriny, ktoré rýchlo miznú, čo trvá asi týždeň. Následne vznikajú menej výrazné pigmentácie, tie miznú obyčajne do niekoľkých mesiacov. Nie je vhodné ich opalovať: ak pretrvávajú do leta, je potrebné dlhodobo používať ochranný faktor. Malá časť pacientov má pigmentácie na mieste bývalých ciev, ktoré trvajú roky.
- Bolesť. Niektorí pacienti majú mierne až výrazné, niekedy sa vyskytujú najmä prvú noc a pacienti sú čtení vstať z postele a prechádzať sa. Cievy môžu byť citlivé na dotyk a v ich priebehu sa môžu vyskytovať nepríjemné pocity. Bolesť je prechodná, trvá obyčajne 1 až 7 dní.
- Koagulum. Ide o malé množstvo zrazenej krvi, ktorá ostala v nedokonale komprimovanej cieve.Objavuje sa až po niekoľkých dňoch od zákroku a prejavuje sa jako hrčka pod kožou. Zrazenina je subjektívne nepříjemná, lebo bolí a prekáža pod pančuchou, nie je však nebezpečná, pretože sa nemôže z cievy uvoľniť. Po 14-21 dňoch od zákroku je možné ihlou koagulum odsať, bolesť potom ustúpi.
- Malá nekróza. U niektorých pacientov existujú spojky medzi malými venulami (ktoré ošetrujeme) a arteriolami, ktoré vyživujú kožu. Aplikácia sklerotizačnej látky do takejto spojky vedie k odumretiu malého okrsku kože. Udalosť je nepríjemná a nedá sa jej predchádzať. Okrsok kože vyzerá ako popálenina od cigarety, postupne viac bolí a veľmi pomaly sa hojí. Niektorí pacienti majú k tejto reakcii sklon a možu sa po opakovaných zákrokoch u nich vytvoriť viaceré nekrózy.
- Je potrebné intenzívne chodiť ihneď po zákroku minimálne 20 minút. V deň zákroku je potrebné absolvovať ešte ďalšie 2 prechádzky po 20 minút.
- Nie je vhodné stáť na mieste. Nie je vhodné ani podávať extrémny fyzický výkon.
- Potrebné je nosiť kompresiu (obyčajne pančuchu) prvých 48 hodín (nakladá sa ihned po zákroku, nosí sa celý deň, prvú noc a celý nasledujúci deň až do večera. Po tomto čase sa kompresia večer zloží. Končatinu je potrebné osprchpvať vlažnou vodou, odlepiť prípadné vaty a umyť zvyšky krvi. V tomto čase sa už objavia rozsáhle hematomy (modriny), čo je normálne, Ďalšiu noc sa už pančucha neaplikuje a nasledujúce dni sa aplikuje len na deň. Od dôslednosti nosenia kompresie závisí efekt liečby a aj výskyt niektorých nežiaducich udalostí. Pančucha sa následne nosí počas dňa viac týždňov. Potrebný je pravidlený pohyb a pitný režim.
Skleroterapia je tradičná, spoľahlivá a rozšírená metóda liečby kŕčových žíl a teleangiektázií, „metličiek“, pri ktorej sa do ciev aplikuje sklerotizačný roztok alebo sklerotizačná pena.Tá spôsobí riadený zápal cievy, která sa takto uzavrie („zlepí“) Skúsenosti s touto metódou sú dlhodobé a v priebehu rokov došlo k viacerým vylepšeniam jej techniky, vďaka čomu sa zlepšila jej účinnosť a bezpečnosť.
Väčšina pacientov po správne realizovanej skleroterapii je vyliečená, alebo je ich stav výrazne zlepšený. Skleroterapia samozrejme nie je rovnako účinná u každého. U malej časti pacientov sú výsledky liečby horšie. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa po skleroterapii môže pacientov nález zhoršiť.
Správny výber pacienta je preto veľmi dôležitý. Pri rozhodovaní, či je pacient na skleroterapiu vhodný, môže výrazne pomôcť ultrasonografické vyšetrenie žilového systému dolných končatín.
Počet sedení potrebných na zlepšenie nálezu je individuálny, závisí od rozsahu nálezu u konkrétneho pacienta. Môže byť potrebných jedno až šesť sedení, priemerne sú to tri sedenia. Jednotlivé cievky vyžadujú jeden až tri zákroky.
Najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú pri skleroterapii sú:
Všeobecne možno ale povedať, že u veľkej väčšiny pacientov je skleroterapia jednoduchou, účinnou a rýchlou liečbou, ktorá má malé riziká, je dobre znášaná a prináša dobré výsledky.
Bezprostredne po ošetrení a aj v priebehu ďalších dní je potrebné dodržiavať správny režim: